Jó lenne az értékes természeti területeinket megőrizni, akár olyan áron is, hogy tovább műveljük őket. Az őseink is büszkék lennének ránk, éhen se halunk és hozzá is adunk valamit ehhez a nagy európai izéhez.
2008. február 22., péntek
Interjú Ángyán Józseffel
az Echo tv keddi műsorában tekinthető meg egy rövid interjú Ángyán József egyetemi tanárral, a Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetének vezetőjével az aktuális problémákról. Amúgy az intézet koordinálta (és dolgozta ki) a magyarországi agrár-környezetvédelmi programot. Nem tudtam letölteni, ha valakinek sikerül, irjon...
Ja, itt van még egy érdekes adás a fenti tv-ből az osztrák agráriumról, agrár-környezetvédelmi gyakorlatról.
2008. február 21., csütörtök
Vidéki felmérés
érdekes felmérés olvasható egy kormányzati oldalon arról, hogy mi is a helyzet a romániai vidékkel, falusi térségekkel egy évvel a csatlakozás után. Számomra a pesszimizmus jött át belőle leginkább, az a fajta amit tapasztalunk, ha kimegyünk falura, hétköznap, reggel, délben vagy este. Érdemes belenézni, mindenképpen. A kutatás reprezentatív mintán készült 2007 november-decemberében. Romániában.
2008. február 20., szerda
Jóváhagyott NVT Romániának!
Az EU-ban összesen 93 vidékfejlesztési tervet hagynak majd jóvá, ebből idáig a mai döntéssel már 85 van elfogadva.
Persze a mezőgazdasági minisztérium honlapján semmi, még egy nyúlfaknyi hír se jelent meg, az utolsó frissítés ebben a kategóriában február 6-i. No comment.
2008. február 11., hétfő
CEEWEB munkaprogram
a vidékfejlesztési munkacsoport éves programja elérhető a ceeWEB honlapján, akit érdekel meg lehet tekinteni. remélem beindul az élet a munkacsoport körül, az új koordinátor Kiss Gyula, aki szakmabeli, és remélhetőleg együtt majd sikerül lelket lehelni a munkacsoportba.
2008. február 9., szombat
Mi várható európai szinten?
Az alábbi ötletek nagy része az EEB mezőgazdasági munkacsoportjának ülésén merültek fel, olyan emberektől, akik Brüsszelben élnek és dolgoznak (többé kevésbé) a vidékfejlesztés és környezetvédelem területén, civil oldalon. A találkozón részt vett a Környezetvédelmi Főigazgatóság (DG Envi) egyik osztályvezetője is, aki tisztában van a mezőgazdasági ügyekkel (évekig a DG Agri-ban dolgozott), szerinte egy csomó mindent nem tudnak kezelni, főleg a mennyiségekhez kötött dolgokat (ld. kölcsönös megfeleltetés, agrár-környezetvédelmi programok, stb.). Az agrár-környezetvédelmi programok monitorizálásában szerintem a DG Envi-nek is fontos szerepe lenne, de nem igazán látni ezirányú tevékenységét.
Ugyanakkor fontos volt a Tamsin Cooper (IEEP senior researcher) előadása a KAP felülvizsgálatáról és a legnagyobb kihívásokról.
Elindult egy párbeszéd európai szinten a KAP jövőjéről, a Health Check-re úgy tekintenek, mint egy szükséges rosszra, de semmi jelentőséget nem tulajdonítanak neki. 2013-ig (legkésőbb 2015) meghozzák azt a döntést EU szinten, hogy megmarad-e a KAP? Azért fontos döntés, mert a mi gazdálkodóink addigra éppen csak, hogy megtanulják a játékszabályokat, kezdik beleélni magukat és akár tervezni is. És egyáltalán nem biztos, hogy nem kerül át nemzeti hatáskörbe az egész mezőgazdaság.
Na de addig is a legnagyobb probléma az lehet, hogy fontos tagállamok például a modulációt nem támogatják, legszivesebben megszüntetnék (Franciaország, Németország, Hollandia).